Vodou riediteľné nátery na exteriér

Používanie vodou riediteľných farieb na drevené okenné rámy a drevené okenice sa v súčasnosti rozšírilo hlavne kvôli početným výhodám, ktoré tieto nátery poskytujú: nižšie emisie prchavých látok do atmosféry; rýchle nanášanie; optimálna pružnosť; vynikajúca odolnosť voči širokému rozsahu teplôt a atmosferickým vplyvom na povrch náteru; žiadne riziko samovznietenia.
Výrobcovia okien dnes vyžadujú vysoko kvalitné nátery bez ohľadu na náklady použitých surových materiálov. Táto výzva vymedzila zameranie laboratórií ICA na výskum a vylepšovanie pomocou simulačných programov urýchleného starnutia okien.

Vďaka tomu dnes predstavuje ARBOREA dokonalú kombináciu silnej ochrany a dlhotrvajúcej krásy.

Vodou riediteľné nátery ARBOREA poskytujú vynikajúcu, dlhotrvajúcu ochranu okenných rámov a okeníc, pretože:

  • obsahujú pigmenty a UV filtre, ktoré chránia povrch dreva a spomaľujú žltnutie a zvetrávanie náterového filmu;
  • obsahujú konzervačné zložky, ktoré zabraňujú množeniu húb a pliesní;
  • sú podrobené prísnym interným skúškam v laboratóriách podľa noriem UNI EN – zameraných na zlepovanie, odolnosť voči vodným kvapkám, prirodzenému vystaveniu, odolnosti voči starnutiu a testovaniu priepustnosti vodnej pary.
  • ich kvalitu potvrdzujú nezávislé organizácie, ktoré ich podrobujú testom zhody vo vzťahu k normám EN927, a tak znovu potvrdzujú kvalitu týchto výrobkov.

Vodou riediteľný impregnačný základ

IMPREGNAČNÝ ZÁKLAD IM216 – je určený na povrchovú úpravu drevených výrobkov v exteriéri (eurookná, okenice). Charakterizujú ho lepšie aplikačné a estetické vlastnosti: rovnomerné stekanie pri aplikácii namáčaním, nízka sedimentácia a výborná uniformita povrchu.

Vodou riediteľná medzi-vrstva

Medzivrstva IM441 – náterová hmota rozpustená vo vode, na použitie ako brúsiteľná medzivrstva; nanáša sa na impregnátor pred nanesením vrchnej lazúry. Tento výrobok má dobrú konzistenciu a ľahko sa brúsi ručne aj mechanicky. Nanáša sa namáčaním. V ponuke je dostupná aj medzi-vrstva na aplikáciu striekaním FA34.

Vodou riediteľná vrchná lazúra

Jednozložková vodou riediteľná vrchná lazúra pre exteriér z rady LA321IS, má výbornú konzistenciu, pekné rozlievanie (nezanecháva „pomarančový“ povrch), dobrú zvislú priľnavosť a jednoducho sa nanáša. Ďalšie dôležité charakteristiky sú: nezostávajú v nej vzduchové bubliny, ktoré vznikajú v náterovom filme pri aplikácii systémom airless, vysoká odolnosť voči zlepovaniu (blocking) a vode, tak isto aj výborná schopnosť filtrácie ultrafialových slnečných lúčov.

ARBOREA PASTEL – nové farebné nátery na okná

Príslušenstvo

SA11 – vodou riediteľný tmel na priznané spoje a na čelné strany dreva, na zníženie nasiakavosti pred aplikáciou vrchnej lazúry.
D1057 – riedidlo na čistenie striekacích zariadení.

Údržba okenných rámov a okeníc

Stiahnite si Návod na ošetrovanie okenných rámov – PDF

KITH2OP – sada na údržbu drevených okien povrchovo upravených vodou riediteľnými nátermi.
IM108 – EASYCOAT – tenkovrstvá lazúra na obnovenie a oživenie povrchu, na údržbu drevených okien.
LA305PN – hrubovrstvá vrchná lazúra v natieracej kvalite.

PRE VÝROBCOV OKIEN
Pre udržanie dlhodobej životnosti a kvality náterového filmu vodou rieditelných farieb na oknách, pre uchovanie perfektného vzhľadu a lesku je dôležitá aj pravidelná údržba výrobku samotným konečným zákazníkom /aspoň 1x ročne/.

Všeobecné odporúčania pre výrobcov okien

SKLADOVANIE VODOU RIEDITEĽNÝCH NÁTEROV
Počas zimných mesiacov izbová teplota nesmie klesnúť pod 8°C a nádoby s náterovou hmotou musia byť skladované na paletách, nikdy nie v priamom kontakte s podlahou. Pred použitím je potrebné včas preniesť výrobky do miestnosti, v ktorej sa budú nanášať a umožniť im tak aklimatizovať sa na teplotu prostredia pred otvorením.

IMPREGNÁCIA DREVA
Na začiatku je potrebné podľa typu dreva zvoliť najvhodnejší postup povrchovej úpravy. Ďalej skontrolovať vlhkosť dreva (12-14%), pripraviť namáčaciu vaňu na impregnačný náter a drevo dôkladne vyčistiť od prachu.
Nakloniť rámy okien do uhlu okolo 45°.
Pri nanášaní polievaním sa odporúča použiť membránové pumpy na zamedzenie tvorby peny. Penu je možné odstrániť pridaním špeciálnej prísady AD58.
Po skončení impregnácie odporúčame impregnačný náter pred opätovným vyliatím do pôvodnej skladovacej nádoby precediť cez filter o jemnosti 100 a viac mikrónov. Pri nanášaní štetcom je vhodnejšie použiť syntetické štetiny (prírodné štetiny sa neodporúčajú).

NANÁŠANIE VRCHNEJ LAZÚRY
Teplota prostredia nesmie klesnúť pod 15°C, relatívna vlhkosť vzduchu najviac 70%. Ak je úroveň vlhkosti viac ako 70%, je potrebné zvýšiť teplotu a zlepšiť cirkuláciu vzduchu.
Pri nanášaní vodou riediteľnej lazúry striekacou pištoľou s nádobkou sa musí kvôli viskozite a nestekavej povahe farby použiť špeciálna pištoľ na tixotropné výrobky, s tryskou 1,5mm (001658U15).
Pri striekaní systémom airmix alebo airless použiť trysky 11-13, s uhlom 20°-40° a minimálnym kompresným pomerom 30:1 a minimálnou kapacitou 6 litrov za minútu.
Na zlepšenie zmáčavosti a rozlievania náteru je možné vrchnú lazúru z rady LA321IS riediť 5% vodou, pokiaľ možno destilovanou (nepoužívať vodu bohatú na soli). V zime sa môže pridávať vlažná voda.
V zimných mesiacoch sa pred-hrievače nastavujú na teplotu 30-35°C na zlepšenie tekutosti a rozlievania náteru.

SCHNUTIE
Pre fázu schnutia odporúčame dobre vetrané miestnosti, pri teplote nad 15°C, s relatívnou vlhkosťou pod 70%. Ventiláciu a kúrenie je možné nechať zapnuté aj po nanášaní z dôvodu dostatočného vyschnutia povrchovej úpravy.

ČISTENIE NÁRADIA
Na čistenie púmp, trysiek, filtrov atď. sa používa špeciálne riedidlo D1057.

BALENIE OKIEN
Počas skladovania a hlavne cez letné mesiace sa odporúča chrániť hotové rámy okien pred vzájomným kontaktom s ďalším s predmetmi, najlepšie z polyetylénovej peny (017UF01).